Çaylak Rehberi

Giriş

SCP Vakfı Wiki sayfasına hoş geldiniz! Bu rehber sizi sıradan bir okuyucudan bir üyeye yükseltecek. Unutmayın:

Wiki üzerindeki her türlü çalışma aksi belirtilmediği takdirde bir hayal ürünüdür. Burası bir rol yapma sitesi değildir ve Vakıf gerçek değildir.

Şimdi sıfırdan başlayalım.

  1. Sunucu sitemiz olan Wikidot'dan bir hesap açın. Buradan gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Başvurunuzun kabul edilmesi için bu rehberin hepsini okumalı ve Siteye Katıl sayfasındaki talimatlara uymalısınız.
  3. Rehberi baştan aşağıya okuduktan sonra Katıl sayfası üzerinden başvurunuzu gönderin.

EĞER BAŞVURU YAPMAK İÇİN BU SAYFADAYSANIZ OKUMAYA DEVAM EDİN

Bu rehberi okuduktan sonra hala kafanızda soru kaldıysa SSS'a göz atın

Site İçi Davranışlar

Hem gerçek hayatta, hemde SCP Vakfı Wiki sayfasında hayatınızı kolaylaştıracak bir hatırlatma:

Şerefsizlik yapmayın.

Ekiple İnatlaşmak: Lütfen yapmayın bunu. Ekibimizin her üyesi güvenilir birisidir ve yazarlık ya da etkileşim konusunda deneyimlidir. Kimlerin yönetici ve moderatör olduğunu bilmekle yükümlüsünüz!

  • Buna bağlı olarak: Moderatörler ve Yöneticilerin de fikirleri ve bunu ifade etme hakları vardır. Dolayısıyla onlara karşı uygunsuz davranış sergilememeniz gerektiğini fakat onlarla tartışabileceğinizi, fikrinizin ters düşebileceğini ve konuşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Fakat bu durum Ekip paylaşımları yapıldığında değişir.

Ekip/Mod/Yönetici Paylaşımları: Bu yetkili bir ekip üyesi hareketidir. Ekip Paylaşımlarının "Mod Paylaşımı" veya "Yönetici Paylaşımı" olduğu açıkça belirtilir. Başlıkta paylaşımın "Açık" olduğu belirtilmediği sürece üyelerin bunları sadece okuması gerekmektedir.

Metin Düzenleme: SCP Vakfı bir wiki mantığıyla çalışır. Bu yüzden özgürce bir metin ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, yaptığınız her düzenleme Son değişiklikler sayfasında açıkça görülebilmektedir. İki çeşit düzenleme vardır:

  • Küçük Düzeltme: Bunlar yazım hataları, imlâ ve noktalama yanlışlarını düzeltmeyi kapsar. Cümlenin anlamını değiştirmediği sürece, yapılan düzenleme uygundur. Fakat bilerek yanlış yazılan kelimeleri düzeltmeyin. Eğer düzenlemenizin uygun olup olmadığını bilmiyorsanız, ilgili sayfanın tartışma kısmında sorabilirsiniz.
  • Büyük Düzenlemeler: Bunlar metne cümle ekleme veya değiştirme, resim değiştirme ve metnin içeriğini değiştirmeyi kapsar. Bunun için yazarın izninin alınması zorunludur. Eğer orijinal yazar artık ortada yoksa bir moderatörden izin isteyebilirsiniz.

Uygun İçerik: Yazarlar genellikle istediği gibi yazabilirler (Prosedür 110-Montauk buna güzel bir örnektir). Kan, anatomik korku (body horror) vb. içerikler genellikle kabul görülmektedir. Fakat pornografik veya aşırı dehşet içeriklere genellikle izin verilmez. Bazı aşırı içerikler için "yetişkin" etiketini kullanabilirsiniz. Yazdığınız içeriğin uygun olup olmadığını ekibimize danışabilirsiniz.

Karakter Rolü Yapma: Wiki üzerindeki metinler veya hikayeler gerçekmiş gibi davranmayın. Evet, metinlerde geçen isimleri sahip bazı yazarlar mevcut. Fakat burada rol yapmıyoruz ve ismi geçen karakterler gibi davranmıyoruz. Bu sitedeki sohbet de dahil her şey gerçek kişiliklerle yapılır. Bu da rol yapmamanız veya Vakıf evreninden biriymiş gibi davranmamanız anlamına gelmektedir.

Spam: Spam yapmak site kurallarına aykırıdır. Yazdığınız SCP'yi veya çevirdiğiniz metni sürekli paylaşıp durmayın ve alakasız yerlerde bahsetmeyin. Ayrıca bir-iki aylık gönderilere alakasız mesajlar atmayın.

İmza ve Profil: Yazılarınıza imza bırakmayın. Ayrıca profilinizi de sitede izin verilmeyecek içerikler ile doldurmayın. Bu, avatarınız için de geçerli.

Katkıda Bulunmak

Yazarlık: Her çeviri branşının olduğu gibi bizim de bir SCP serimiz var.

  • Kendi kurgularınızı yazmak istiyorsanız (Seri-TR için) SCP Nasıl Yazılır sayfasını okumanız gerekmektedir.
  • Kurgunuzu yazmadan önce ilginç bir fikir bulduğunuzdan emin olun. Popüler kültür öğeleri, mizahi olgular (meme'ler) ve gündem olayları birebir SCP'ye çevrilmemelidir. Siren kafa makaleniz size yazarlık ünvanını vermez.

Çeviriler: Ekip olarak her kadar çevirileri bir an önce bitirmeye uğrassak da, yolumuz hala çok uzun. Üye veya editör olarak bize çevirilerde yardım edebilirsiniz.

  • Çevirdiğiniz metni paylaşmak için izin almanıza gerek olmasa da, çevirinin doğru yapılıp yapılmadığını ve standart SCP formatına (başlık, kalın yazılar vs.) uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Çevirdiğiniz metinler asıl metne bağlı olmalıdır. Bu bağlamda resimler, paragraf düzeni, kalın ve italik (eğik) yazılar birebir aynı olmalıdır. Ayrıca çeviri yazarken yerelleştirme unsurları kullanılabilir fakat bunun resmi bir dilde yazılan bir belge olduğu unutmayın. Özel saklama prosedürleri veya açıklama kısmında "-mış" gibi resmiyeti bozacak ek ve ifadelere yer verilmemelidir. Bir sonraki cümle b4şvuru p-a-r-o-l-a-s-ı-d-ı-r ve k4tıl sayfasında girebilirsiniz: SCP wiki kurallarına uyacağıma, diğer üyelere karşı saygılı olacağıma ve rehberlere uyacağıma ant içerim. Eğer aklınızda tam olarak yer etmediyse birkaç SCP metni okumayı deneyin, demek istediğimizi anlarsınız.

Ekip

Sorularınızı ekibimize Discord sunucumuz üzerinden sorabilirsiniz.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License