Son Forum Gönderileri
Kategori:
Sayfa: 1123...sonraki »

Sayfa Türü: Seri-TR kurgusu

Janr (İsteğe Bağlı): Korku/Gerilim

Temalar: Ölüm korkusu ve çaresizlik
Anlatı: George, apartmanının kapısına ulaştığında, 3. kat evine çıkan merdivenlerde sırayla dizilmiş ve yüzleri adeta sinyali çekmeyen bir televizyon ekranını andıran, sürekli yüz detayları değişen onlarca çocuk görür. Bu çocukların, yüz detayları belli olmasa dahi kendisini izlediği izlenimine kapılır. Nedendir bilinmez, normal şartlarda kapıdan geri dönebilecek olan George, kafasının içinde oluşan karıncalanmalarla kendi bedenine olan hakimiyetini kaybeder. Çocukların önünden yavaş yavaş merdivenleri tırmanır ve kendi kapısına ulaşır. Bütün apartmandaki kapılar kapalı olmasına rağmen kendi dairesinin kapısı açık, evinin içi yerle bir olmuştur. Artık geri dönüş olmadığını biliyordur. Onun için geldikleri izlenimine kapılır. Adeta olacakları kabullenir biçimde evinin kapısından içeri girer. Çocukların hepsi hala onun izlemektedir. İçeri girer, uzun bir masanın sonundaki sandalyeye oturur. Sonrası, sinyal sesleri ve karanlık, bütün bunları ve yok oluşunu sakinlikle karşılar.
Dikkat Çeken Özelliği (İsteğe Bağlı): George'un karşılaştığı bu durum vakıf tarafından araştırıldığında, dünya genelinde buna benzer kaybolmalar olduğunu kamera kayıtları sayesinde fark eder. Bu anomalilere göre, bu varlıklar hedef aldığı insanı, belirli sinyallerle kendine çekerek çocukluğuna döndürüyor ve kaynağı belli olmayan dijital(?) çocuklar ordusu yaratığı ortaya çıkar. Bu ordunun neden ve niçin yapıldığı halen araştırılıyor.

Ek notlar: Kurguya ilham veren oldukça ürkütücü bir rüyamdır. Hala aklıma geldikçe uyuyamadığım bir rüya.Halen ordunun niçin yapıldığı hakkında fikir üretmeye çalışıyorum. Biraz uzun tutmuş olabilirim kusura bakmayın. Teşekkürler.

Merdivendeki Çocuklar düzenleyen BarbarozaBarbaroza, 29 May 2023 21:04

Geç yanıtladığım için özür dilerim, kötü bir zamanda yakaladın beni.

SCP Vakfı'nın Seri 1 günlerindeki "flash fiction" tarzı kısa ve yüzeysel SCPleri artık daha yüksek standartlara tutuyoruz. Yani bu tarz bir SCP yazmak istiyorsan gerçekten ilginç ve farklı bir şey bulmalısın.

Kırmızı Işık düzenleyen PwParadoxPwParadox, 18 May 2023 14:07

Sayfa Türü: Seri-TR kurgusu

Janr (İsteğe Bağlı): Enteresan

Tema: Çok dayanıklı duvarlar bütünü.

Anlatı: Duvarları hiçbir şekilde hasar almaması ve delinememesi

Dikkat Çeken Özelliği (İsteğe Bağlı): Diğer SCP'leri saklamakta kullanılabilmesi ve canlıların yanına yaklaşamaması

Ek notlar: Yok

SCP-TR-121 düzenleyen ACodeACode, 26 Apr 2023 18:56
NoName2087NoName2087 15 Apr 2023 08:07
in discussion Topluluk / Sayfa Tartışmaları » qntm'in Önerisi

Bu Google Çeviri'den mi geçerildi?

düzenleyen NoName2087NoName2087, 15 Apr 2023 08:07

scp-096 nın gözünü bağırma sırasında bir class-D personelle oyarsak belki o zaman hiçbirşey göremez ve biri ona baktığında gözü olmadığı için yüzünün bir parçası eksik olur, yani saldırganlaşma hiçbir zaman olmaz O-5 KONSEYİNİN bunu gözden geçirmesi ricam olur


by dr.ertuy

aslında öldürebiliriz düzenleyen DrertuyDrertuy, 09 Apr 2023 14:54

Yeşil ışık. Sevindim.

Şimdi daha anlaşılır olmuş ama "bir çeşit konteyner" derken senin seçeneğin bir kap seçmeni bekliyordum ama neyse.

Yok, zaten konteyner derken kap demeye çalıştığını anladım. Sadece ilk etapta nasıl bir şey seçmem gerektiğine karar veremedim.

Teşekkürler, metni yazınca buraya atarım.


For The Foundation.

Re: SCP-TR-X : 4. Seri Poşet düzenleyen JoeyfromLegionJoeyfromLegion, 07 Apr 2023 18:17

Şimdi daha anlaşılır olmuş ama "bir çeşit konteyner" derken senin seçeneğin bir kap seçmeni bekliyordum ama neyse. Tema için kurgunun ana hatları/ hissettirdiği duyguları yazabilirsin.
Bahsettiğin kurguları ben yazmadığım için sadece yorumlamamı söyleyebilirim. SCP-173'ün teması, sanat eserlerinin ilgi görmek için yaratıldığı ve ilgi görmediklerinde bir çocuk gibi talep etmeleri. Bu benim görüşüm tabi.

Kurgunu Sandbox sayfasına yazıp, kontrol için burada paylaşabilirsin.

Yeşil Işık düzenleyen PwParadoxPwParadox, 07 Apr 2023 17:35

Düzeltmelerin ve tavsiyelerin için teşekkür ederim.

Bir diğer sorun ise "Bu SCP yaptığı şeyi neden ve nasıl yapıyor?" sorusuna cevap vermemesi. Bu soruyu makalede açıkça belirtmene gerek yok ama yazarken üzerinde düşünmen gereken bir şey. Bu SCP'yi birisi mi yaptı, neden yaptı? Neden insanları öldürüyor? Falan… "Bakın, bu garip bir şey." tarzı bir SCP yazamazsın demiyorum ama bir arkaplan çıkartmak (üstü örtülü olsa bile) makalene derinlik katacaktır.

Evet, gerek duymadığım için burada belirtmedim ama arkaplan hakkında bir fikrim vardı.

Sen söyleyince yazdığım metin gerçekten bulanık, fark ettim. Metni güncelledim. Ancak tema konusunda kararsızım. Ne yazacağımı bilmiyorum. Mesela en basitinden bir örnek verebilir misin? 714'ün veya 173'ün temaları nedir?


For The Foundation.

Re: SCP-TR-X : 4. Seri Poşet düzenleyen JoeyfromLegionJoeyfromLegion, 07 Apr 2023 13:44

Kullandığın resim için credit koyabilir misin? Ayrıca resimler için daha fazla seçenek istersen bu sayfaya göz atabilirsin:
https://search.creativecommons.org
Hangi lisansın uygun olduğuna bakmak için şuradan yardım alabilirsin:
https://scp-wiki.wikidot.com/image-use-policy

bu uyduların en büyüğü Merkür kadardır. Görünüşü yapılan gözlemlere göre parlak ve sarımsı bir haldedir. Jüpiter'den 8 kat büyük

"Bir x'den y kadar büyüktür." Demek yerine o büyüklüğü direkt olarak yaz. Yazının klinik bir tonda olmasına yardım eder.

SCP-TR-055'in yaydığı ses dalgaları Güneş sistemini doğrudan yanıltmaktadır. Bu yüzden Dünya'da iklim değişiklikleri de görülebilmektedir.
SCP-TR-055'in yaydığı ses dalgaları ise Güneş'in yörüngesini değiştirmektedir. Bu nedenle gün geçtikçe Dünya'daki bir gün süresi kısalmaktadır.

Önceden dediğim gibi, boşlukta ses yayılmaz. Uzayda yayılan birçok enerji biçimi var, ses bunlardan biri değil. Bu kurgu için seni Kütleçekimsel dalga diye bir konsepte yöneltmek istiyorum. Biraz araştır.

Bunun dışında birkaç yazım hatası ve klinik tona uygun olmayan cümleler gördüm. Özellikle açıklamanın son üç paragrafında. Bunları düzenlediğinde beni günceller misin?

Sarı Işık düzenleyen PwParadoxPwParadox, 06 Apr 2023 21:40

İlginç bir fikir ama gözden geçirmen gereken birkaç kısım var. Makaleni, burada yazdığın anlatıya benzer bir biçimde yazarsan okuyucuların çoğu makalenin sonuna geldiğinde (eğer sonuna kadar okurlarsa) ne okuduklarını hatırlayamaz. Yani, anlatım biçimini ve muhtemelen anlatının kendisini basitleştirmen gerek. İki farklı poşet yerine poşet olmayan bir konteyner ve içinden çıkan küçük bir poşet olarak değiştirebilirsin. Bunu yaparsan ve daha berrak bir dille yazarsan makalen daha okunaklı olur.

Bir diğer sorun ise "Bu SCP yaptığı şeyi neden ve nasıl yapıyor?" sorusuna cevap vermemesi. Bu soruyu makalede açıkça belirtmene gerek yok ama yazarken üzerinde düşünmen gereken bir şey. Bu SCP'yi birisi mi yaptı, neden yaptı? Neden insanları öldürüyor? Falan… "Bakın, bu garip bir şey." tarzı bir SCP yazamazsın demiyorum ama bir arkaplan çıkartmak (üstü örtülü olsa bile) makalene derinlik katacaktır.

Şu siteden uygun lisanslı resim bulabilirsin:
https://search.creativecommons.org
Lisanslama için şuradan yardım alabilirsin (Çevrilmesi gerek bana hatırlat.)
https://scp-wiki.wikidot.com/image-use-policy

Son olarak gerilim bir janr, tema değil. Bir dahakine dikkat et. Dediklerime uyarak anlatı kısmını tekrar yazarsan Yeşil Işık verebilirim.

Sarı Işık düzenleyen PwParadoxPwParadox, 06 Apr 2023 20:35

Sayfa Türü: Seri-TR Kurgusu

Tema: ?

Anlatı: SCP-TR-X, üzerinde "4.Seri" yazan küçük bir konteynerdir. Yanına akıllı bir canlı yaklaşmadığı müddetçe pasif durumdadır. İnsan gibi düşünebilen bir varlık yaklaştığında tetiklenir. Tetiklenmesiyle birlikte kapağı açılır ve içindeki tek bir torba ile bir dizi belge görünür. Belgeler, torbaya nasıl düğüm atılacağını gösteren kağıtlardır. Poşet ise kendisiyle temas kurulmadığı sürece kaskatıdır. Poşete dokunulmasıyla, içine hava dolmaya başlar ve bu hava dolma süreci bir tür zamanlayıcı görevi görür: Poşet havayla doluncaya kadar özne ona yönergelerde belirtildiği gibi düğüm atmalıdır. Düğümü yanlış atmak, kaçmaya teşebbüs etmek veya sürenin dolması poşetin kişiye saldırmasına yol açar. Poşet kendini hızla tetikleyicinin kafasına geçirir, boğarak öldürür.

Dikkat Çeken Özelliği (İsteğe Bağlı): Ucu açık. Birden fazla deney kaydına, kaza raporlarına vs. olanak sağlıyor.

Ek notlar: İnternetten düğüm türlerini ve nasıl atıldıklarını öğrenmem gerekli. Belki düğüm adımlarını görsel hâle getirerek yönergelerin bir fotoğrafını oluşturabilirim. En azından bir tane düğüm için.


For The Foundation.

SCP-TR-X : 4. Seri Poşet düzenleyen JoeyfromLegionJoeyfromLegion, 06 Apr 2023 19:48
Re: SCP-TR-055 - Uzaktaki Tehlike düzenleyen ZetaxsZetaxs, 04 Apr 2023 15:37

Temalar kısmına yazdığın şey bir tema değil. Bunun dışında yazmadan önce, bahsettiğin anomalinin Dünya'yı neden ve nasıl etkilediği üzerinde biraz durman gerekebilir. Mesela bu gezegen sadece Dünya'yı mı etkiliyor? Sadece Dünya'yı etkiliyor ise bunun sebebi nedir? Ne tür bir mekaniği var? Sismik enerjiden bahsetmişsin ama uzayda sismik enerji yayılmaz, bu bir çeşit ses dalgasıdır.

Gök cisimlerini biraz araştır, kurgunda kullanmak için var olan fenomenlerden esinlenebilirsin. Bu şekilde hem ilginç fikirlere rastlarsın hem de bilimsel olarak yanlış bir bilgi kullanmazsın. Dediklerimi takip etmen şartıyla makaleni yazabilirsin. Yazdıktan sonra kontrol için makelenin linkini paylaş.

Yeşil Işık düzenleyen PwParadoxPwParadox, 04 Apr 2023 12:05

Sayfa Türü: Seri-TR kurgusu.

Janr (İsteğe Bağlı): Macera/Uzay-bilim kurgu

Sayfa Düzeni (İsteğe Bağlı):

Temalar: SCP-TR-055'in Güneş sistemini etkilemesinden dolayı Dünya'da çeşitli felaketlerin olması.

Anlatı: SCP-TR-055, Güneş sistemini ve Dünya'yı uzaktan etkileyen bir gezegendir. Bu gezegenin verdiği etkiler nedeniyle Dünya'da çeşitli felaketler olabilmektedir.

Dikkat Çeken Özelliği (İsteğe Bağlı): SCP-TR-055'in Dünya'dan bu kadar uzakta olabilmesine rağmen Dünya'ya önemli ölçüde enerjiler ve sismik dalgalar yayması.

Ek notlar: Yok.

SCP-TR-055 - Uzaktaki Tehlike düzenleyen ZetaxsZetaxs, 03 Apr 2023 17:13

Spesifik bir makale/hikayeden bahsetmiyorsan ekleyebilirsin. Wanderers Library SCP canonu içerisinde, istediğin gibi kullanabilirsin. Backrooms ise SCP canonunda yer almamakta. Bu yüzden Backrooms'u kullanamazsın.

Başka bir değişiklik yapmayacaksan eğer siteye ekleyebilirsin. 100-200 slotlarını Seri-TR sayfasına yakında ekleyeceğim.

Yeşil Işık düzenleyen PwParadoxPwParadox, 28 Mar 2023 18:43

Farketmediğim sorunlar için üzgünüm. Bahsettiğin o sorunları da düzelttim. Bir gezgin kurguladım ve o gezginin notlarını açıklayan bir ek yazdım. Kısacası mekanları, varlıkları ve nesneleri farklı bir eke taşıdım. Ve az-çok düzenleme yaptım. Ha bir de son yazdığım keşif kayıtlarını sildim.

İzin almadığım SCP'leri barındıran dipnotları sildim ancak bir sorum var. Wanderers Library gibi bir kurguya bağlantı yapabilir miyim? Ya da Backrooms gibi.

Re: SCP-TR-150 - Boyutsal Kapı düzenleyen ZetaxsZetaxs, 22 Mar 2023 13:51

Hayır, istediğin gibi sorabilirsin.
PwParadox#8822

Re: SCP-1162 (Dipsiz Kuyu) düzenleyen PwParadoxPwParadox, 20 Mar 2023 17:22

Resim konusunda iyi yapmışsın eğer kullanabileceğin resimlere bakmak istiyorsan şuraya bir göz at:
http://visual-records.wikidot.com/

Bazı sorunlar hala duruyor. Mekanları tanıttığın kısım Vakıf'ın açısından değil, her şeyi bilen bir anlatıcı açısından açıklanmış. Bunun yanında objektif olmayan kelimeler de kurmuşsun.

Ya keşif kaydı tarzında ya da bulunan bir belge/günlükten alıntılar gibi yaz. Mesela, bu kapının bütün boyutlarını keşfetmiş bir kaşifin macera notları ile bu mekanları tanıtabilirsin. Hem daha doğal ve akıcı olur hem dünyana derinlik katar hem de SCP makalelerinin kısıtlayıcı yazım dilinden kurtulmuş olursun.

Son olarak izin almadığın scplere bağlantı yapma demiştim. Buna 3. ve 4. dipnotunda yer alan linkler de dahil.

Re: SCP-TR-150 - Boyutsal Kapı düzenleyen PwParadoxPwParadox, 20 Mar 2023 17:21

SCP-TR-1162 (Dipsiz çukur)
Nesne sınıfı:Öklid

Açıklama:Scp-1662 derinliği bilinmeyen 30m kare genişliğinde bir çukurdur. Dibine ulaşmaya çalışanlar hiçbir şekilde ulaşamaz ve bir müddet sonra kişide kaygı bozukluğu endişe ve öfke başlar. çukurun 100 metre derinliğinden sonra yüksek menzilli telsiz ve ışık kaynakları dışında hiçbir teklonojik cihaz çalışmaz. çukurun derinliğinin sonsuz olduğu tahmin edilmektedir ve çukur dünya dışınada anormal bir şekilde çıkar. Çukura düşen hiçbir madde geri gelemez 70 metre sonra insan sesi haberleşme cihazları dışında duyulamaz.

Özel Muhafaza Prosüdürleri: Scp-1162 Site-██'da Sektör-███'De bulunur. Scp 100 m karelik özel bir muhafaza odasında tutulur. Scp-1162 700.000 Lümenlik 5 ışıkla aydınlatılır. Scp-1162 ile etkileşim yanlızca O5 konseyi izni ile L4 Personel tarafından gerçekleştirilir. Scp ile yapılacak bir deneyde D-Sınıfı Personel veya Profesyonel tırmanma ekipleri kullanılır. Her personelde: Yüksek menzilli Telsiz, 100.000 Lümenlik bir el feneri, 30 adet pil, Yiyecek ve içecek bulunmalıdır. Her personel Muhafaza odasının tepesinde bulunan motora Özel zincir halatları ile bağlanmalıdır.

SCP-1162 (Dipsiz Kuyu) düzenleyen YusufxxxYusufxxx, 20 Mar 2023 17:01
Sayfa: 1123...sonraki »
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License