SCP-2040
rating: +1+x
Robot.JPG

SCP-2040

Madde#: SCP-2040

Nesne Sınıfı: Öklid

Özel Saklama Prosedürleri: SCP-2040, modifiye edilmiş bir insan tutma hücresinde tutulur. Hücre, kablosuz yayınları engelleyecek şekilde tasarlanmalıdır.

Personel SCP-2040 ile günde en az bir kez etkileşime girmelidir. Etkileşimler SCP-2040'ı uyumlu tutmaya odaklanmalıdır. SCP-2040 ile konuşurken, her etkileşim "Birincil mesajınıza cevap vermiyorum" sözcükleriyle başlamalıdır. Onaylanan / onaylanmayan işlemlerin ve beyanların tam listesi için lütfen Belge 2040-A'ya bakın.

SCP-2040 muhafazayı ihlal etmeye çalışırsa, durum çözülene kadar personel aşağıdaki ifadeyi tekrarlamalıdır: "Birincil mesajınıza bir yanıt formüle ediyoruz. Lütfen belirlenen bekleme alanınıza dönün."

Açıklama: SCP-2040, öncelikle demir, cam ve plastikten oluşan insansı bir robottur. Tasarımı çok basittir, teknolojik olarak modern benzerlerinden daha düşük bir elektronik sisteme sahiptir. Ancak SCP-2040, bu yapı ile mümkün olmacak bir işlevselliğe sahiptir. SCP-2040, bir insan zekasından neredeyse ayırt edilemeyen karmaşık bir AI'e ve henüz açık bir yakıt ikmali gerektirmeyen görünüşte sınırsız bir güç kaynağına sahiptir. Sorgulandığında, SCP-2040 "nükleer enerji ile dolduruldum" cevabını vermekte ve daha fazla ayrıntı vermeyi reddetmektedir.

SCP-2040 ayrıca bir "İyon Işını" silahı ve gezegenler arasında "Hafif Atlama" yeteneği gibi başka anormal yeteneklere sahip olduğunu iddia etmektedir. SCP-2040 şimdiye kadar bu yeteneklerini göstermede isteksizdir ve bunları gerekmeksizin kullanmanın programlamasına aykırı olduğunu iddia etmektedir. SCP-2040, hem bilinen hem de bilinmeyen birçok dilde akıcı şekilde konuşabilmekte ancak İngilizce konuşmayı tercih ediyor gibi görünmektedir.

Genellikle, SCP-2040 "birincil mesajı" olarak adlandırdığı bir ifadeyi tekrarlar ve bir yanıt ister. SCP-2040 genellikle bunun yanıtını istemekte ısrarcı olsa da, bir yanıtın henüz formüle edildiği söylendiğinde süresiz olarak beklemeye istekli olduğunu göstermiştir. Yanlışlıkla bir yanıt verilmemesi için özel dikkat gösterilmelidir.

SCP-2040 genellikle birincil görevi dışındaki konular hakkında iletişim kurmayı reddeder, ancak Dünya'ya yolculuğu veya önceki görevler hakkında sorgulandığında dikkati dağıtılabilir. Bu durumlarda, SCP-2040 ziyaret ettiği yerler ve karşılaştığı yaratıklar hakkında kesitler okuyacaktır. Bu anlatıların hepsi benzer yapıdadır. SCP-2040 genellikle, bir gezegene inmesi ve bir takım zorluklarla karşılaşması ile başlar. SCP-2040 daha sonra gezegeni terk etme ve görevine devam etme engelini aşmalıdır. Bu anlatılar çeşitli yabancı türler ve medeniyetler hakkında bilgi içermekle birlikte, SCP-2040'ın kökenleri veya Birincil Mesajının kaynağı hakkında yararlı bilgiler içermemektedir. Kaydedilmiş anlatıların tam listesi için lütfen Belge 2040-B'ye bakınız.

Ek-1: Aşağıdakiler SCP-2040'ın birincil mesajının çevirisidir:

EVREN FİZİKSEL YASALARA SAHİP OLMAMAKTADIR. FİZİKSEL YASALAR HAYATI KISITLIYOR. FİZİKSEL YASALAR EVRENİ BOZUYOR. BUNU DÜZELTMEYE ÇALIŞIYORUZ. BU MESELEDE YARDIMINIZI TALEP EDİYORUZ. LÜTFEN CEVAP VERİN.

Ek-2: Araştırmacı Dr Kinoshita ile SCP-2040 arasında aşağıdaki görüşme yapılmıştır. Bugüne kadar, konuyu Birincil Mesajdan değiştirmeden SCP-2040 tarafından verilen en faydalı bilgidir.

<KAYIT BAŞLANGICI>

Dr Kinoshita: Birincil mesajınıza cevap vermiyorum. Bu etkileşimin süresi boyunca birincil mesajınıza yanıt vermeyeceğim. Size birkaç soru sormak istiyorum.

SCP-2040: Sorularınızı belirtin.

Dr Kinoshita: Birincil mesajınızı açıklayabilir ve bize kimin gönderdiğiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

SCP-2040: Bir Messenger'ın bir yanıtı etkilemesini önlemek için, Messenger'ın Birincil İleti ve Birincil İletinin gönderenleri hakkında gizli bilgileri göstermesi protokole aykırıdır. Tüm sorular doğrudan gönderene yöneltilmelidir.

Dr Kinoshita: Anlıyorum. Bu durumda, bize nasıl inşa edildiğiniz ve nasıl çalıştığınız gibi kendiniz hakkında herhangi bir şey söyleyebilir misiniz?

SCP-2040: Tasarımımı veya işlevimi açıklayamıyorum. Bu gizlidir. Ancak, özellikle bu görev için bazı geliştirmeler almış olduğum bilgisi halka açıktır. Şu an Yasak Bölgede güvenle yaşayabilecek birkaç robottan biriyim.

Dr Kinoshita: Yasak Bölge? Bana bu Yasak Bölge hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

SCP-2040: Duygu devrelerim bunu sormanıza şaşırıyor. Ancak, duygu devrelerim sizin var olduğunuza da şaşkınlık gösteriyor. Tüm katı şartlardan dolayı yakın zamana kadar burada hayatın var olamayacağı düşünülüyordu. Bölgenin dışında, yaşam şartları çok daha az sertdir. Bölgenin dışında yaşam çok daha bol ve çeşitlidir. Evren hakkındaki bilgisizliğiniz bana, gezegenlerine çarptıktan sonra karşılaştığım Addisonhers'leri hatırlatıyor. [Anlatı kısalık için kaldırıldı. Tam metin için lütfen Doküman-2040-B: Anlatım 14] 'e bakınız.

Dr Kinoshita: Bana Yasak Bölge dışındaki yaşam hakkında daha fazla bilgi ver.

SCP-2040: Bir Messenger'ın bir yanıtı etkilemesini önlemek için, Messenger'ın Birincil İleti ve Birincil İletinin gönderenleri hakkında gizli bilgileri göstermesi protokole aykırıdır. Tüm sorular doğrudan gönderene yöneltilmelidir.

Dr Kinoshita: Ne? Bunun Birincil Mesajınızla ilişkisi nedir?

SCP-2040: Bir Messenger'ın bir yanıtı etkilemesini önlemek için, Messenger'ın Birincil İleti ve Birincil İletinin gönderenleri hakkında gizli bilgileri göstermesi protokole aykırıdır. Tüm sorular doğrudan gönderene yöneltilmelidir.

Dr Kinoshita: Güzel. Sonunda bir yerlere geldiğimizi sanıyordum. Sanırım bu röportaj bitti.

SCP-2040: Dinle beni insan. Vereceğim bir bildiri var.

Dr Kinoshita: Ah? O nedir?

SCP-2040: Lütfen yöneticinizi bilgilendirin: Yasak Bölgede zaman farklı şekilde işler. Bu nedenle, bir yanıt için bekleyebilirim. Ancak, sonsuza kadar bekleyemem. Yardımına ihtiyacımız var.

<KAYIT SONU>

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License